• 29.11.2023 Çarşamba
    • USD Alış : , USD Satış :
    • EUR Alış : , EUR Satış :
    • SAR Alış : , SAR Satış :BENNU GEREDE: KALİTELİ YAŞAMIN SIRRINI AÇIKLADI

Doktor bir baba ve senarist bir annenin kızı olarak rol adlığı dizi ve filmlerden de tanınan Bennu Gerede, sağlıklı yaşam ile ilgili özel röportajıyla MAG Ekim sayısına konuk oldu.

Doktor bir baba ve senarist bir annenin kızı olarak rol adlığı dizi ve filmlerden de tanınan Bennu Gerede, sağlıklı yaşam ile ilgili özel röportajıyla MAG Ekim sayısına konuk oldu.

Sağlıklı yaşamı tek bir kalıba sığdıramayan Bennu Gerede uyguladığı diyetleri, yaptığı sporları ve güzellik sırlarına dair ipuçlarını paylaşıyor...

 

Sağlıklı yaşam sizce nedir?

Sağlıklı yaŞam ilk önce düşüncede başlar. Ondan sonra bedende uygulamaya geçer. Benim için sağlıklı yaşam öncelikle yediklerimdir. Yaklaşık altı senedir hayvansal gıda tüketmiyorum. Bir kaç yıldır beslenme kursu alıyorum. Artık pişirdiğim herhangi bir yemeğe yağ katmıyorum. Uyguladığım “WFPBD (whole foods polant based diet)” isimli bakliyat ve sebze ağırlıklı bir diyet var. Ben bu diyetin çok faydasını görüyorum.

Daha sonra yürüyebildiğim her yere yürürüm, metroda merdivenleri kullanırım. Sporumu asla aksatmam. Tabii o da dengeli olmalı. Yoga, pilates, kickbox ve bu aralar megaformeraya takmış vaziyetteyim. Her sabah meditasyon yapmaya çalışırım, artı cinsel hayatım da aktif olduğu için sinir sistemim ve hormonlarım dengelidir. Unutmadan, güneşimi de esirgemem, o benim enerji kaynağım.

Uyguladığınız özel bir diyet var mı?

Ara ara LifeCo Bodrum’a giderim, orada hem Psych-K uygularım hem de mat pilates dersleri veririm. Zaman zaman “intermittent fasting” yaparım. Ne zaman yemek yesek insulin salgılanıyor ve hücreler enerji için gıdayı şekere (glikoza) dönüştürüyor. Glikoz hemen tüketilmiyorsa, fazlası yağ hücrelerimizde saklanıyor.

Intermittent fasting yaptığımız zaman daha az gıda tüketiyoruz ve daha az insülin salgılıyoruz. Dolayısıyla o saklanmış olan insülin ile yağ hücrelerimiz doğal olarak enerjiye kendi kendilerine dönüşüyor. Hücrelerde kalan glikoz maalesef bir sürü hastalığa yol açıyor...

 

Hangi sporları tercih ediyorsunuz? Hangi sıklıkta spor yapıyorsunuz?

Yoga, pilates, kickbox yapıyorum. Şu sıralar da megaformera başladım. Bedeni inanılmaz güçlendiren bir spor.

Stresten uzaklaşmak ve huzurlu bir yaşam adına neler yaparsınız?

Meditasyon... Sedef adasında evim var, orada gerçek hayattan kopuluyor, stresten uzak... Doğa ile iç içe, internet yok, TV yok...

Güzellik sırlarınız neler? Düzenli kullandığınız özel bakım ürünleri neler?

Özel bakım ürünü kullanmam. Afrika’dan getirdiğim tüm vücuduma uyguladığım Raw Unrefined Shea Butter var. Bir de herbal yağ extract ile karışımlar yapıp yüzüme sürerim.

Kaliteli yaşam adına uyguladığınız özel sırlarınızı paylaşır mısınız?

Kaliteli yaşam için illa para gerekmiyor. Doğa bize her şeyi sunuyor. Kendine, dünya varlıklarına ve doğaya sonsuz bir saygın olması lazım. Sevgi, şefkat, aşk, sevişmek, paylaşmak ve arada kaliteli şarap içmek, kısacası hedonistik bir yaşam tarzı. 

 

10.10.2019