• 26.05.2019 Pazar
    • USD Alış : 6.0614, USD Satış : 6.0857
    • EUR Alış : 6.7816, EUR Satış : 6.8088
    • SAR Alış : 1.6053, SAR Satış : 1.6325Gençlik ve Spor Bakan Kılıç: Türkiye olarak 294 sporcu ile mücadele edeceğiz

Gençlik ve Spor Bakan Kılıç Samsun'da yarın başlayacak 2017 İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'nin 294 sporcu ile mücadele edeceğini belirterek "İnşallah Samsun'da bugüne kadar aldığımız en fazla madalyayı alacağız, temennimiz bu" dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, oyunlar öncesinde Samsun'da bir otelde basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına geçen yıl 15 Temmuz'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yaptığı darbe girişimini hatırlatarak başlayan Bakan Kılıç, darbe girişiminden 3 gün sonra önemli bir organizasyona imza attıklarına işaret etti.

Samsun'un çok büyük bir organizasyona ev sahipliği yapacağını vurgulayan Kılıç, oyunlara 97 ülkeden 3 bin 100 sporcunun katılacağına işaret ederek, "Türkiye olarak 294 sporcu ile mücadele edeceğiz. İnşallah Samsun'da bugüne kadar aldığımız en fazla madalyayı alacağız, temennimiz bu." ifadelerini kullandı.

Bakan Kılıç, olimpiyatlarda çok sayıda gönüllünün de görev yapacağını dile getirerek, "37 farklı ülkeden bin 500 gönüllümüz var. Bu gönüllülerin içinde de 500 işitme engellimiz var. Samsun'daki otellerde doluluk oranı yüzde 90'dır. Yer kalmadığı için komşu illerde ve ilçelerde yer bulabiliyorlar." açıklamasında bulundu.

Bakan Akif Çağatay Kılıç, yarınki olimpiyat oyunlarının açılışına kendisi ile birlikte İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın da katılacağını sözlerine ekledi.

Kılıç'tan "kornaya değil frene bas" uyarısı

Bakan Kılıç, oyunların dünyanın üçüncü büyük spor organizasyonu olduğunu belirterek "Orada ne kadar farklı bir organizasyon yaptığımızın bir kez daha farkına vardım. Yani işitme kabiliyetinin olmamasının aslında ne kadar zor olduğunu orada anladım. Şöyle düşünün kulaklarınızı tıkayın ve size anlattıklarımı anlamaya çalışın, bu kadar basit empati yapabilirsiniz." dedi.

Bu süreçte kentin trafik yoğunluğunun da artacağına işaret eden Bakan Kılıç, özellikle sürücülerden gereken hassasiyeti göstermelerini isteyerek, "Samsun'da 'kornaya basma frene bas' sloganı başlattık. Daha sakin bir trafik içinde olalım diyoruz." diye konuştu.

Oyunlara 97 ülkeden 3 bin 100 sporcunun katıldığına dikkati çeken Bakan Kılıç, işitme engelli sporcuların hem şehri gezerken hem de yarışmalara katılırken farklı tesisleri kullanacağını belirterek "Bunun için sürücülerin sporcularımızın yolun karşısına geçmeye çalışırken kornaya basmasının anlamı yok. Çünkü işitme engelliler; yani kornaya değil frene basmaları gerekir. Biz burada çok güzel bir ev sahipliği yapmayı planlıyoruz. Tüm Samsunluların daha duyarlı ve trafikte daha sakin olmalarını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

17.07.2017