• 26.05.2019 Pazar
    • USD Alış : 6.0614, USD Satış : 6.0857
    • EUR Alış : 6.7816, EUR Satış : 6.8088
    • SAR Alış : 1.6053, SAR Satış : 1.632578 KUŞAĞININ EFSANE İSMİ BÜLENT ULUER, HAYATINI KAYBETTİ

Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu (Dev-Genç) kurucularından Bülent Uluer, hayatını kaybetti.

CHP'Lİ İSİM PAYLAŞTI

CHP'li Şahin Özdemir,  Facebook hesabından Bülent Uluer'in yaşamını yitirdiğini açıkladı. Şahin Özdemir şunları yazdı:

"Size güzel şeyler yazmayı ne çok isterdim DEV-GENÇ Başkanı Bülent Uluer'e dair…Ne çok isterdim Ortadoğu ve dünya halkları için bize yol göstermesini. Ancak Gitti, Che'nin, Mahir'in, Ulaş'ın yanına…

Türkiye Demokrasi güçlerinin başı sağolsun… Törenle ilgili bilgiyi daha sonra vereceğiz."

2015'TE İSTANBUL'DA  HDP ADAYI OLMUŞTU

78 Kuşağının önde gelen isimlerinden Dev Genç liderlerinden Bülent Uluer önceki hafta akciğer embolisi sebebiyle Kozyatağı  Acıbadem Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Bülent Uluer, Haziran 2015 seçimlerinde  Halkların Demokratik Partisi ( HDP)  İstanbul 1. bölge milletvekili adayı olmuştu.

BÜLENT ULUER KİMDİR?

Bülent Uluer, 1952 yılında  Kastamonu'nun  İnebolu ilçesinde doğdu.  İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde öğrenci olan Uluer, kısa bir süre sonra okulun Öğrenci Derneği başkanı oldu.

Bülent Uluer 1974 yılında içlerinde  Oğuzhan Müftüoğlu,  Nasuh Mitap, Paşa Güven ve  Dursun Karataş gibi isimlerle birlikte Devrimci Gençlik dergisini çıkarmaya başladı ve Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu'nun kuruluşunu gerçekleştirdi.

Bülent Uluer,  Dursun Karataş ve Paşa Güven ile birlikte Devrimci Sol'da yer almıştır. 1978 yılına kadar Dev-Genç Genel Sekreterliği yaptı.

 

Uluer  12 Eylül Darbesi gerçekleştiğinde ilk arananlar listesinde yer aldı. Önce  Filistin'e sonra  Avrupa'ya gitti. Uluer aldığı cezaların zaman aşımına uğraması sebebiyle sonra  Türkiye'ye döndü 1995 seçimlerinde Halkın Demokrasi Partisi'nden (HADEP) milletvekili adayı oldu. Ardından Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin (ÖDP) kuruluşuna katıldı ve bu partinin Parti Meclisi Üyeliği'ni yaptı. Ardından  Halkların Demokratik Partisi ( HDP) Danışma Kurulu üyesi seçildi ve ardından Haziran 2015 seçimlerinde  Halkların Demokratik Partisi ( HDP)  İstanbul 1. bölge milletvekili adayı oldu.

22.08.2017