• 25.05.2020 Pazartesi
  • USD Alış : 6.7870, USD Satış : 6.8142
  • EUR Alış : 7.4013, EUR Satış : 7.4310
  • SAR Alış : 1.7943, SAR Satış : 1.8247 • 31 Ekim 2017 gecesi, ABD’nin New York şehrinde Cadılar gününde, bir sürücü kamyonetini bisiklet yolundaki kalabalığın üzerine sürdü. Sekiz kişi öldü, 15 kişi de yaralandı. Teröristin Özbek asıllı olduğu ve yedi yıldır ABD’de yaşadığı öğrenildi. Bu terör eylemi, 11 Eylül 2011’de Dünya Ticaret Merkezi’ni hedef alan ünlü ¨11 Eylül¨ saldırısının düzenlendiği bölge yakınında yapıldı. Çünkü, eylem kışkırtıcı olmalıydı.

  11 Eylül 2001’de, El-Kaide’ye bağlı teröristler tarafından kaçırılan dört uçakla eş zamanlı eylemler yapılmış, üç bine yakın insan ölmüş, New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’nin İkiz Kuleleri de yıkılmıştı.

  BENZER EYLEMLER

  Geçen yıl 12 Haziran 2016’da, ABD’nin Florida eyaletinde gece kulübünde gerçekleştirilen terör eylemi 50 ölüye, 53 yaralıya mal olmuştu. Terörist, 29 yaşındaki Afgan vatandaşıydı.

  14 Temmuz 2016’da, Fransa’nın Nice kentinde bir kamyon, Bastille Günü için toplanan kalabalığı ezdi. Saldırıda 86 kişi hayatını kaybetti.

  19 Aralık 2016’da, Almanya’nın Berlin kentinde, bir TIR Noel pazarında kalabalığı hedef aldı. 12 kişi can verdi, 48 kişi de yaralandı. 2016’da İsveç/Stockholm ve İngiltere/Londra’da da benzer terör eylemleri oldu.

  18 Ağustos 2017’de, İspanya’nın Barcelona kentinde benzer bir eylem gerçekleştirildi. Bir minibüs sürücüsü, kaldırımda yürüyen yayaları ezerek 14 insanın ölümüne, 100’den fazla kişinin de yaralanmasına neden oldu.

  ¨YALNIZ KURT¨ GERÇEĞİ

  31 Ekim 2017’de ABD’de gerçekleştirilen terör eylemiyle, söz konusu terörist saldırıların benzer yönleri çok. Bu eylemlere, “Yalnız Kurt” adı verilebilir.

  ¨Yalnız Kurt¨; terör örgütüyle doğrudan fiziki temas olmadan, çeşitli yollarla örgütün ideolojik hedeflerini paylaşan, yöntemlerini benimseyen ve eylem kararını kendisi alan tek/iki kişilik terör eylemidir. Kurtlar, sürü halinde avlandıklarından dolayı böyle bir tanım yapılmış. Sosyal medya yoluyla radikalleşen, dünyanın değişik bölgelerinde birbirlerini tanımadan aynı hedefi paylaşan, sadakatini örgüte ispat etme sabırsızlığı yaşayan binlerce ¨yalnız kurt¨ var.

  ABD gibi her türlü silahın serbestçe satın alındığı ülkeler, bu tür eylemleri kolaylaştırıcı rol oynuyor. İç savaş sonucu ülkelerden göç, değişik kültürler, sosyal yapılardaki uçurumlar, bilgiye ulaşmanın kolaylığı, kimliksizlik duygusunu beslemekte ve ¨yalnız kurtlar¨ ordusu için zemin oluşturmakta.

  KIŞKIRTICI VE UCUZ

  ¨Yalnız Kurt¨, ¨ucuz ve kışkırtıcı¨ eylem türünü çok seviyor. Ucuz eylemi tercih ediyor çünkü; gelişmiş silaha, bombaya, patlayıcıya, eğitime ihtiyaç duymaz. Kışkırtıcı eylemi tercih ediyor çünkü; kalabalık ortamlarda eylemi gerçekleştirebilir ve kolaylıkla tekrar edebilir. Ucuz bir araç/silah, tek kişilik bir örgüt ve kalabalık bir alan yeterli…

  Bu eylem türü, tüm dünyayı tehdit edecek bir potansiyele sahip. IŞİD/DAEŞ, büyüktü ve kolay bir hedefti; şimdi küçüldü ve zor bir hedef oldu. Artık, Suriye ve Irak’ta değil; dünyanın değişik bölgelerinde yaşadıkları ülkelerde, örgüte sadakatini ispatlamaya hazır binlerce ¨yanız kurt¨ var.

  UYGULANAN YÖNTEMLER ÇÖZÜM DEĞİL

  Basit ve günlük çözümlerle bu terör örgütünün yok edileceği zannediliyor. ABD’nin yaptığı gibi; bir müttefik bul, silahlandır ve terör örgütünü yerinde yok et. Fakat, yok edilemedi. Irak ve Suriye’de coğrafya belliydi, generallerin askeri hedefi belirlemeleri de kolaydı. Şimdi, dünyanın değişik coğrafyalarında ve tespiti çok güç olan küçük binlerce hedef var. 

  Ülkelerin yeni bir terörle mücadele konsepti geliştirmeleri gerekiyor. Koordineye, istihbarat paylaşımına, lojistik desteğin kesilmesi yönünde ortak bir ¨Terörle Mücadele Organizasyonu¨ oluşturma zorunluluğu var…

  Trump, 31 Ekim 2017’de bir açıklama yaptı ve “DEAŞ’ı, Orta Doğu’da ya da başka bir yerde yenilgiye uğratmamızdan sonra, ülkemize girmesine ya da geri dönmesine izin vermemeliyiz. YETER!” dedi.

  Çok açık bir gerçek var. O da, ABD Başkanı Trump’ın yaptığı bu açıklamayla, bu tür terör eylemlerinin bitmeyeceği… Ucuz ve kışkırtıcı yöntemler ortada durduğu sürece…