• 25.05.2020 Pazartesi
    • USD Alış : 6.7870, USD Satış : 6.8142
    • EUR Alış : 7.4013, EUR Satış : 7.4310
    • SAR Alış : 1.7943, SAR Satış : 1.8247DEMİRTAŞ: GENELKURMAY’LA GÖRÜŞTÜ

Demirtaş, dokunulmazlıkların kaldırıldığı 2016'daki Anayasa değişikliği teklifine CHP'nin Genelkurmay'dan aldığı brifingten sonra evet dediğini iddia etti.

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kendisinin de tutuklanmasının önünü açan dokunulmazlıkların kaldırıldığı 2016'daki Anayasa değişikliği teklifine CHP'nin Genelkurmay'dan aldığı brifingten sonra evet dediğini iddia etti.

Demirtaş, CHP'li vekilin karargaha ziyaretinin ardından, partinin değişiklik teklifine evet deme kararı aldığını ifade etti. 

 

"Çeşitli duyumlarımız var"

Artı Gerçek'ten Derya Okatan'ın gazeteci Hayrı Demir ile siyaset bilimci Hasan Kılıç'ın yazdığı "Değişen Bir Şey Yok / Meclis'ten Mahpushaneye Kürt Milletvekilleri" kitabından aktardığına göre Demirtaş, şunları söyledi:

CHP’nin tarihi bir ‘hata’ yaptığı belliydi. Ama bu hatalarını CHP yönetimi şu ana kadar resmi olarak kabul etmedi. Bireysel olarak bazı CHP’liler bunun hata olduğunu söylediler sadece. Ama CHP yönetiminin o günlerde neden böyle bir ani karar aldığına dair çeşitli duyumlarımız var tabi ki. Spekülasyonlara yol açmamak adına ben de bunları şu anda tekrar hatırlatmak ve altını çizmek istemiyorum. Fakat bir gün her şey tüm çıplaklığıyla ortaya çıkacaktır. Sadece şu kadarını söyleyeyim. TBMM’de oylama yapılmadan birkaç gün önce bir CHP’li vekilin Genelkurmay Başkanlığı’nı ziyareti ile başladı her şey ve CHP’nin kararı ‘evet’e evrildi.

Demirtaş 2016'da "Brifing Kılıçdaroğlu'na iletildi" demişti

Halen Edirne F Tipi Hapishanesi'nde tutuklu bulunan Demirtaş, 21 Mayıs 2016'da Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçen Anayasa değişikliğinden 1 hafta sonra verdiği bir söyleşide ise, o dönem asker kökenli bir milletvekilinin Genelkurmay'a çağrıldığını ve aldığı brifingi Kılıçdaroğlu'na ilettiğini ifade etmişti. 

 

20.09.2019