• 26.05.2019 Pazar
    • USD Alış : 6.0614, USD Satış : 6.0857
    • EUR Alış : 6.7816, EUR Satış : 6.8088
    • SAR Alış : 1.6053, SAR Satış : 1.6325GAMZE İLGEZDİ, BEŞİKTAŞ-KONYA MAÇINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

CHP İstanbul Milletvekili Gamze İlgezdi, büyük skandalların ortaya çıktığı Beşiktaş- Konya maçı ile ilgili önerge verdi. 

Maça pankartın girişi yasaklanırken, bıçak ve patlayıcı maddelerin alınmasına tepki gösteren İlgezdi, Spor Bakanı Bak’a, “6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’da Atatürk pankartlarının yasaklanmasına dair madde var mıdır? “Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa” yazılı pankartın girişine izin vermeyen güvenlik görevlileri, bıçak ve meşalelerin girişine nasıl izin vermiştir?” sorularını yöneltti.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze İlgezdi’nin Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle: 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Gençlik ve Spor Bakanı Osman AŞKIN BAK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.07.08.2017

Gamze AKKUŞ İLGEZDİ
CHP İstanbul Milletvekili

2016-17 sezonunun şampiyonu Beşiktaş ile Türkiye Kupası Şampiyonu Konyaspor arasında 06.08.2017 tarihinde Samsun’da oynanan Süper Kupa final maçına, Beşiktaşlı taraftarlar taraftarlarca getirilen ve üzerinde "Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa" yazan pankart stada sokulmamıştır. Gerekçe olarak da söz konusu pankartın "izinsiz" olması gösterilmiştir. 

Maçın neredeyse tamamında tribünlerden sahaya çok sayıda meşale, torpil vb. yanıcı ve patlayıcı madde atıldığı görülmüştür. Ayrıca maç esnasında sahaya giren taraftarlar ve Beşiktaşlı oyunculara atılan, “kelebek” tabir edilen bıçak güvenliğin gerçekten “en üst”düzeyde olduğunu göstermiştir. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusunun adının yazıldığı pankarta izin vermeyen güvenlik görevlilerinin, bütün enerjilerini pankartlara ve Mustafa Kemal Atatürk’ü anan sloganlara ayırdığı ortadadır. Öyle ki aynı hassasiyeti başta sahaya atılan bıçak ve maç bitiminde binlerce seyircinin sahaya girmesine göstermedikleri açıkça görülmüştür. 

Unutulmamalıdır ki; Mustafa Kemal Atatürk ne statlardan ne pankartlardan ne de yüreklerden silinmeyecektir. 

Bu bağlamda;

1. Beşiktaş taraftarının hazırladığı “Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa” yazılı pankartın stada sokulmadığı iddiaları doğru mudur? Pankartın stada alınmama gerekçesi “izinsiz” olması mıdır? Bu pankart için izin almaya gerek var mıdır?
2. 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’da Atatürk pankartlarının yasaklanmasına dair madde var mıdır?
3. “Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa” yazılı pankartın girişine izin vermeyen güvenlik görevlileri, bıçak ve meşalelerin girişine nasıl izin vermiştir? 
4. Pankartın stada girişi engellenmiş fakat İzmir marşının okunmasına engel olunamamıştır. İzmir Marşını okumak için kaç saat önceden ve hangi makamdan izin almak gerekmektedir? İzmir marşını “izinsiz” okuyan taraftarlar hakkında yasal işlem başlatılacak mıdır?
5. Pankartı stada sokmayarak “tarihi bir başarıya imza atan” ve sonrasında sahaya giren binlerce taraftara seyirci kalan güvenlik görevlilerini nasıl ödüllendirmeyi düşünüyorsunuz?

6. Passolig ile sporda şiddeti önlemeyi düşünüyordunuz. Ancak Süper Kupa Finalinde Passolig uygulanmadığı ve taraftarların kontrolsüz bir şekilde içeri alındığı ortaya çıkmıştır. Passolig uygulamasının bu maç için devre dışı bırakılmasının gerekçesi nedir? Sahaya organize şekilde giren taraftarlar nasıl tespit edilecektir? 
7. “Yaşa Mustafa Kemal Yaşa Pankartı”nı stada sokmak isteyen taraftarların passolig kartlarına bir işlem yapılacak mıdır? Sahaya girerek, müsabaka güvenliğini tehlikeye düşüren taraftarların passolig kartları iptal edilecek midir?
8. Maç sırasında sahaya bıçak atılırken, maç sonunda ise tribünlerden sahaya binlerce taraftar girerken, Atatürk pankartına izin vermeyen güvenlik görevlileri kupa seremonisini mi izliyorlardı? 
9. Maç öncesi oluşan yoğunluk nedeniyle x-ray cihazlarının kaldırıldığı ve taraftarların üstünün aranmadan tribünlere alındığı iddiaları doğru mudur?

07.08.2017